برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل

ژنراتور وسیله ای است که نیروی محرکه را برای استفاده خارجی به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. . بسیاری از مجموعه های ژنراتور مدرن مثل دیزل ژنراتور ولوو دارای یک کنترل پنل هستند.

 

معرفی برد کنترل دیزل ژنراتور

پانل کنترل ژنراتور یک پارامتر نمایشگر است که جزئیات و پارامترهای مختلفی را در مورد ژنراتور در حین کار کردن ژنراتور ارائه می دهد.

این موارد شامل جزئیاتی مانند جریان، ولتاژ و فرکانس است. برخی از پانل های کنترل ژنراتور دارای نمایشگرهای داخلی هستند تا اپراتورها بتوانند عملکرد ژنراتورها را به وضوح ببینند و بررسی کنند. برخی از کنترل پنل ها دارای متر و گیج هستند که اطلاعات را نیز نمایش می دهند.
تمام پانل های کنترل ژنراتور دارای نمایشگر داخلی، سنج یا متر خواهند بود. معمولاً آنها در یک محفظه فلزی ضد آب قرار می گیرند و روی ژنراتور نصب می شوند. آنها همچنین دارای بالشتک ضد لرزش هستند تا به عایق بندی پانل کنترل در برابر ضربه هایی که می تواند توسط ژنراتور در حین کار ایجاد شود کمک کند.
ژنراتورهای تجاری بزرگ مانند نسخه های صنعتی یا ژنراتورهای ولتاژ بالا معمولاً دارای پانل های کنترلی هستند که از خود ژنراتور جدا می شوند. این به دلیل اندازه بسیار زیاد برخی از آنها است. پانل های کنترلی که برای این ژنراتورها نصب می شوند، معمولاً به دلیل وزن و اندازه، گزینه های مستقل، دیواری یا قفسه ای هستند.
بسیاری از کنترل پنل‌های ژنراتور مانند دیزل ژنراتور کوچک دارای دکمه‌ها و سوئیچ‌هایی هستند که می‌توانند به عملکرد روان ژنراتور کمک کنند. علاوه بر کلید روشن/خاموش، پانل‌های کنترل ژنراتور دارای حالت‌های از پیش تعیین شده هستند که به ژنراتور دستور می‌دهد تنظیمات خاصی را با تمرکز بر نظارت بر پارامترهای خاص انجام دهد.
به طور کلی تمامی کلیدها و گیج ها به صورت خوشه ای در کنار هم قرار می گیرند و بسته به کارایی آنها در گروه ها قرار می گیرند. این می تواند استفاده و کار با پنل کنترل Genset را آسان کند. این امکان را به حداقل می رساند که یک اپراتور ژنراتور به طور تصادفی به کنترل اشتباه برخورد کند، مخصوصاً در مواقع اضطراری.
کنترل پنل بسته به عملکرد و عملکرد آن به عنوان رابط کاربری ژنراتور نیز قابل مشاهده است. این به کنترل کننده ژنراتور اجازه می دهد تا مواردی مانند عیب یابی سیستم، عملکردها و وضعیت فعلی اعطاکننده را بررسی و بررسی کند. به هر حال، آنها قطعات بسیار سنگینی از ماشین آلات و تجهیزات ضروری برای بسیاری از ظرفیت ها هستند. آنها می توانند مستعد مواردی مانند گرم شدن بیش از حد، نوسانات سرعت باشند و ممکن است از موارد دیگری مانند فرسودگی عمومی رنج ببرند.

پنل ژنراتور چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه، در معرفی برد کنترل دیزل ژنراتور میتوان گفت پانل های کنترل ژنراتور حاوی یک ریزپردازنده است که می تواند حسگرهای ورودی را پردازش و دستکاری کند. اینها می توانند به ارائه بازخورد ضروری به کنترل پنل کمک کنند. این به اپراتور ژنراتور کمک می کند تا هر فرآیندی را که با استفاده از قطع کننده مدار برق سیستم برق ژنراتور رخ می دهد مدیریت کند.
یک تنظیم بازخورد معمول، سنج دما خواهد بود. هنگامی که موتور ژنراتور شروع به رسیدن به آستانه دما می کند، ژنراتور به طور خودکار خاموش می شود تا از آسیب جلوگیری شود.
پانل های کنترل ژنراتور گاهی اوقات با یک ATS یا یک سوئیچ انتقال خودکار به شکل طولانی جفت می شوند. یک ATS ژنراتور را وادار می کند تا در صورت قطع برق به دلیل قطع برق، راه اندازی شود.

کنترل پنل های ژنراتور

پس از بازیابی، برق از شبکه اصلی، ژنراتور به سرعت خاموش می شود. به عنوان خدمات از آنجا، شبکه اصلی سپس از سر گرفته می شود. این به این دلیل است که ATS متصل است. با این حال، سوئیچ دستی نیز وجود دارد که می تواند توسط اپراتور پانل کنترل در صورتی که ژنراتور خاص ظرفیت آن را داشته باشد، استفاده کند.

چگونه یک دیزل ژنراتور برق تولید می کند؟

دیزل ژنراتور انرژی مکانیکی (جنبش) را به انرژی الکتریکی و کانال های آن را از طریق کابل برق تبدیل می کند. تصور جریان الکتریسیته از سیم‌ها به همان روشی که آب در لوله‌ها جریان دارد، می‌تواند مفید باشد. ژنراتور را می توان نوعی “پمپ الکتریکی” در نظر گرفت که باعث می شود الکتریسیته از طریق سیم ها جریان یابد. در واقع الکترون‌هایی را که در سیم‌ها جریان می‌یابند، ایجاد نمی‌کند یا از بین نمی‌برد، همانطور که یک پمپ آب آب جدید ایجاد می‌کند. فقط باعث می شود که به شکل مفیدی حرکت کند.

اجزای معرفی برد کنترل دیزل ژنراتور

 • موتور

این معمولاً یک موتور دیزلی است، دقیقاً مانند آن که در یک وسیله نقلیه بزرگ، هر چه منبع انرژی مکانیکی بزرگتر باشد، قدرت الکتریکی بیشتری می تواند از «انتهای دیگر» خارج شود.

 • آلترناتور

دینام در دیزل ژنراتور چه می کند؟

این قسمتی است که انرژی مکانیکی (چرخش شفت) را از طریق القاء به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. “چگونه” دینامیکی از جذاب ترین بخش های یک ژنراتور است.

ژنراتورهای مدرن با قرار دادن چندین آهنربا بزرگ و قدرتمند در یک خوشه در اطراف یک محور مرکزی و چرخان کار می کنند. به این «روتور» یا «آرماتور» می گویند. آهنرباها ممکن است آهنرباهای دائمی یا الکترومغناطیس باشند، اما نکته اینجاست که میدان مغناطیسی تولید می کنند که موتور باعث چرخش آن می شود. یکی دیگر از اجزای فرعی مهم دینام «استاتور» است که اساساً مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌های محکم بسته‌بندی شده است که همگی در اطراف روتور بسته شده‌اند. هنگامی که یک نیروی خارجی (مانند یک موتور دیزل) شفت مرکزی را می چرخاند، روتور به طور مداوم قطب های شمال و جنوب میدان(های) مغناطیسی خود را در میان دسته های سیمی که آنها را احاطه کرده است حرکت می دهد. این باعث می شود مقدار زیادی جریان الکتریکی از طریق سیم ها به جلو و عقب جریان یابد – چیزی که ما آن را “جریان متناوب” یا برق اصلی “AC” می نامیم. که در اصل مجموعه ای از سیم پیچ های محکم بسته بندی شده است که همگی در اطراف روتور بسته بندی شده اند. هنگامی که یک نیروی خارجی (مانند یک موتور دیزل) شفت مرکزی را می چرخاند، روتور به طور مداوم قطب های شمال و جنوب میدان(های) مغناطیسی خود را در میان دسته های سیمی که آنها را احاطه کرده است حرکت می دهد. این باعث می شود مقدار زیادی جریان الکتریکی از طریق سیم ها به جلو و عقب جریان یابد – چیزی که ما آن را “جریان متناوب” یا برق اصلی “AC” می نامیم. که در اصل مجموعه ای از سیم پیچ های محکم بسته بندی شده است که همگی در اطراف روتور بسته بندی شده اند. هنگامی که یک نیروی خارجی (مانند یک موتور دیزل) شفت مرکزی را می چرخاند، روتور به طور مداوم قطب های شمال و جنوب میدان(های) مغناطیسی خود را در میان دسته های سیمی که آنها را احاطه کرده است حرکت می دهد. این باعث می شود مقدار زیادی جریان الکتریکی از طریق سیم ها به جلو و عقب جریان یابد – چیزی که ما آن را “جریان متناوب” یا برق اصلی. “AC” می نامیم.

 • سیستم سوخت

این به طور معمول منبع سوخت دیزل برای موتور است. واضح ترین قسمت مخزنی است که سوخت کافی برای حداقل 6-8 ساعت کارکرد را در خود نگه می دارد. این مخزن ممکن است در داخل محفظه ژنراتور برای واحدهای کوچکتر یا قابل حمل باشد، یا ممکن است یک ساختار خارجی جداگانه برای واحدهای بزرگتر و دائماً نصب شده باشد. سایر بخش‌های سیستم سوخت شامل لوله‌کشی برای رساندن سوخت به موتور، پمپ بنزین مشابه آنچه در بیشتر خودروها وجود دارد، فیلتر سوخت و لوله یا سوپاپ تهویه مخزن سوخت است که از فشار بیش از حد یا خلاء داخل آن جلوگیری می‌کند. همچنین یک اتصال سرریز وجود خواهد داشت که اطمینان حاصل می کند که اگر مخزن بیش از حد پر شود، سوخت از کانال خارج می شود و به سادگی روی سطح موتور یا دینام پاشیده نمی شود.

 • تنظیم کننده ولتاژ

این یک جزء نسبتاً پیچیده اما مهم است. بدون آن، ولتاژ و آمپر جریان AC ارائه شده با توجه به سرعت موتور متفاوت است. از آنجایی که تجهیزات الکتریکی مدرن به یک منبع تغذیه بسیار ثابت متکی هستند، چیزی برای تراز کردن آن لازم است. عملکرد یک تنظیم کننده ولتاژ کاملاً هوشمندانه است و خارج از محدوده این مقاله است. فعلاً دانستن اینکه چه کاری انجام می دهد، احتمالاً کافی است.

 • سیستم خنک کننده

درست مانند یک وسیله نقلیه، موتور علاوه بر انرژی مکانیکی، مقدار زیادی گرمای اتلاف تولید می کند. نیرویی که از طریق دینام جریان می یابد نیز از طریق مقاومت الکتریکی خود سیم ها گرما تولید می کند. دوباره، مانند ماشین شما، این گرما توسط یک مایع خنک‌کننده جذب می‌شود، اغلب اما نه لزوماً آب، که سپس از طریق یک مبدل حرارتی می‌گذرد و گرمای خود را معمولاً به هوا یا گاهی اوقات به یک مایع خنک‌کننده ثانویه می‌ریزد.

 • سیستم اگزوز

همه موتورهای احتراق داخلی گازهای خروجی اگزوز تولید می کنند. اینها سمی هستند و باید از خود موتور و افراد مجاور دور شوند. گازهای خروجی معمولاً از طریق لوله ها هدایت می شوند و به هوای بیرون تخلیه می شوند. معمولاً مقررات ایمنی و بهداشتی در مورد نحوه و مکان سیستم های اگزوز وجود دارد، بنابراین قبل از نصب ژنراتور جدید با دقت با آنها مشورت کنید.

 • روانکاری (روغن)

هر موتوری نیاز به روغن کاری دارد و این کار توسط یک پمپ روغن و مخزن متصل به خود موتور انجام می شود.

 • سیستم استارت و باتریدوباره، درست مانند یک ماشین یا کامیون، موتور دیزل برای شروع به کار به یک موتور الکتریکی کوچک متکی است. این موتور برقی توسط یک باتری تغذیه می شود که توسط یک شارژر جداگانه یا خود خروجی ژنراتور شارژ می شود.
 • کنترل پنل

کنترل پنل روی دیزل ژنراتور چه می کند؟

 • پانل کنترل جایی است که ژنراتور در آن کار می کند. کنترل‌ها و خروجی‌های معمولی که در اکثر پانل‌های کنترل وجود دارد عبارتند از:
  کنترل های شروع/خاموش (دستی، خودکار یا هر دو)
  کلید انتخاب فاز
  سوئیچ فرکانس
  سوئیچ حالت موتور
  سوخت موتور
  روغن موتور
  سرعت موتور
  دمای مایع خنک کننده
  شارژ باتری
  ولتاژ خروجی ژنراتور
  جریان خروجی ژنراتور (امپراژ)
  خروجی ژنراتور بر حسب کیلو ولت آمپر
  فرکانس برق AC